top of page
Okmány

Okmány- és iratgyűjtemény

 

A Postamúzeum okmány- és iratgyűjteménye gyűjti elsősorban a magyar posta, távbeszélő és műsorszórás történetére vonatkozó történeti becsű vagy forrásértékű, továbbá szemléltetésre alkalmas okmányokat, iratokat, valamint a posta, távbeszélő és műsorszórás történetében kiemelkedő szerepet játszó történeti személyek feljegyzéseit, kéziratait, levelezését, okmányait.


Ez a gyűjtemény olyan iratokat tartalmaz, amelyek előállítási módjukat tekintve egyedi jellegűek és alkalmasak arra, hogy dokumentálják, illetve demonstrálják a posta, távbeszélő és műsorszórás alakulását, fejlődését, műszaki, közgazdasági, szervezeti fejlődésének egy-egy jelenségét, a tudományos kutatás, a szakképzés és a dolgozók szakmai vagy társadalmi tevékenységének valamelyik jellemző mozzanatát.

Műszaki

Műszaki rajz és műszaki dokumentációs gyűjtemény

 

A Postamúzeum tulajdonába kerülő posta-, távközlés- és műsorszórás-történeti műszaki rajzok és a velük összefüggő dokumentációs anyagok, valamint a műszaki leírások, műszaki kezelési leírások, gyári albumok és egyéb más műszaki tájékoztató anyagok találhatóak meg ebben a gyűjteményben. A gyűjtés elsősorban a hazai műszaki fejlődésre vonatkozó alkotásokra, továbbá a kiemelkedő műszaki alkotómérnökök által készített tervrajzokra, vázlatokra és rajzokra, ezek másolataira terjed ki. A kortörténetileg értékelhető rajzok körébe tartoznak a szakoktatási intézmények és tanintézetek növendékei által készített egyes tanulmányi rajzok és diplomatervek is.

Térkép

Történeti térképgyűjtemény

 

A Postamúzeum elsősorban azokat a térképeket és kartográfiai termékeket gyűjti, amelyek posta-, távközlés- és műsorszórás-történeti szempontból értékelhető adatot tartalmaznak. A gyűjtés kiterjed a bármilyen korban, bármilyen technikával készült posta-, távbeszélő- és műsorszórás-történeti információt tartalmazó térképekre, geodéziai felvételekre, kartográfiai eszközökkel és módszerekkel rögzített tervekre, tekintet nélkül arra, hogy azok megvalósultak-e, továbbá a domborművű térképekre és földgömbökre, valamint a posta, távbeszélő- és műsorszórás-történet szempontjából jelentős, más gyűjteményekben őrzött ritka darabok bármilyen technikával készült másolataira is.

Kép- és ábrázolás

Kép- és ábrázolásgyűjtemény

 

A posta-, távközlés- és műsorszórás-történet bármely ága szempontjából történeti becsű, dokumentáló jellegű, nem műszaki rajz formájában megjelent ábrázolásokat, képeket, szobrokat előállításuk technikájára való tekintet nélkül a postatörténeti kép- és ábrázolás-gyűjteményben helyezzük el. A gyűjtés kiterjed létesítményekre, azok építésére, eljárásokra, munkaeszközökre, járművekre, munkafolyamatokra, eseményekre, találmányokra, technológiákra, továbbá a posta-, a távbeszélő- és a műsorszóró-szolgálat kiemelkedő személyiségeinek ábrázolására.


A gyűjteményben való elhelyezésnek nem feltétele az ábrázolás művészi értéke, műalkotás jellege. A muzeális értéket az ábrázolás témájának történeti vagy informatív becse határozza meg. E szempontból közömbös, hogy a kérdéses ábrázolás festmény, metszet, fénykép vagy egyéb technikájú, esetleg levelezőlap vagy nyomat.

Aprónyomtatvány

Postaszolgálati és aprónyomtatvány-gyűjtemény

 

A Postaszolgálati és aprónyomtatvány-gyűjteménybe a posta-, távbeszélő- és műsorszórás-szolgálati vagy egyéb postatörténeti információt hordozó nyomtatványok tartoznak. Az aprónyomtatvány fogalmi körébe tartozik minden olyan sokszorosított vagy nyomdatechnikai eljárással készült, szöveget, esetleg ábrát is tartalmazó és kiadvány, amely jellegénél fogva nem könyv. Terjedelme általában az egy nyomdai ívet nem haladja meg, s nem tartalmaz tudományos vagy szakmai célú tanulmányt. Ide tartoznak a különféle postakezelési űrlapok, feladóvevények, szállítólevelek, táviratlapok, ragjegyek, ragszámok, szolgálati nyomtatványok, szabályzatok, körlevelek, díjszabások, stb. A közönségtájékoztató propaganda és reklámcéllal készült kiadványok is – mint például plakát, szórólap, prospektus, tájékoztató füzet, stb. – is ebben a gyűjteményben találhatók meg.

Hangemlék-, multimédia-gyűjtemény

 

A múzeum gyűjti a postai, a távközlési és a műsorszórási dolgozók és az intézményeikkel kapcsolatos más személyek visszaemlékezéseinek hangfelvételeit, jelentős személyiségekkel folytatott beszélgetések hangszalagjait, a postával, a postai szolgálattal kapcsolatos kürtjelek, zeneművek, dalok hangfelvételeit hangszalagon, hanglemezen, CD-n vagy bármilyen más hanghordozó anyagon. A gyűjtemény gyűjtőköre az utóbbi években kiterjedt a nemcsak hangfelvételeket tartalmazó, hanem esetenként hangot, képet, mozgóképet, animációt is tartalmazó multimédiás hordozókra.

Hangemék
Mozgó

Mozgó- és videofilm-gyűjtemény

 

A múzeum gyűjti a szakmatörténeti vonatkozású eseményekről, kiemelkedő személyekről, műszaki berendezésekről, technológiai folyamatokról készült mozgófilmeket és videofelvételeket. A gyűjtés kiterjed az oktató-, ismeretterjesztő, propaganda- és játékfilmekre, valamint ezek részleteire tekintet nélkül a hordozó szélességére, hosszára, fajtájára, néma vagy hangos voltára.

Tematikus

Tematikus gyűjtemények

 

A Postamúzeumban egy meghatározott tárgykörre vonatkozó egységet képező, múzeumi kutatómunkával vagy más módon összegyűjtött anyagot, továbbá az átadó, illetve a gyűjtő személyére tekintettel összetartozó anyagot, esetleg valamely személyre, munkára vonatkozó és a Postamúzeumba már gyűjtemény-együttesként kerülő anyagot külön gyűjteményként, tematikus anyagként kezeljük. Ilyen gyűjtemény származhat hagyatékból, a múzeum által céltudatosan folytatott tematikus gyűjtésből, esetleg másolatgyűjtésekből is.

bottom of page