top of page
Ügyviteli és üzemviteli

Ügyviteli és üzemviteli emlékek gyűjteménye

 

Az ügyviteli és üzemviteli emlékek gyűjteménye azokat az eszközöket és tárgyakat őrzi, amelyek a közértelemben vett általános postai szolgáltatások és a postai üzemvitel kellékei.


Ilyenek a postamesterségek, postahivatalok berendezési tárgyai, bútorai és biztonsági eszközei. Olyan jellegzetes tárgyak tartoznak ide, mint a korábbi századokban a postánál használt postakürt, fegyverek, lószerszámok és értékőrző ládák. A gyűjteményen belül legnagyobb a munkaeszköznek tekinthető, a postaszolgálat ellátásához, a postahivatali, felvételi, feldolgozó- és a szállítótevékenységhez kapcsolódó tárgyak aránya, úgy, mint az aprópénztartó, a bélyegzőpárna, bélyegzőtartó, írószerek, a kötegelő eszközök, a levél- és csomagmérlegek, a kézbesítőtáskák, továbbá a címertáblák és a levélszekrények. Itt őrizzük a hivatali munka gépesített eszközeit, az úgynevezett kezelési kisgépeket és automatákat, s minden olyan eszközt és tárgyat, amely rendeltetésénél vagy az ügyviteli-üzemviteli gyakorlatban kialakult szokások következtében a postát reprezentálja.

Jármű

Járműgyűjtemény

 

Ez a legkisebb postatörténeti gyűjtemény, melynek gyűjtőkörébe a posta-, a távbeszélő- és a műsorszóró-szolgálatban használt járművek tartoznak. Az eredeti járműveken kívül itt találhatók meg ezek rekonstrukciói és műszaki modelljei is. Legkorábbiak a fogatolt postajárművek – csaknem egy tucat –, melyek javarésze nem sokkal a második világháború után került a múzeumba. A századfordulón használt kísérleti postai gépjárművek, valamint az 1950-60-as évek motorkerékpárjai magángyűjtőktől vásárlással kerültek a múzeum tulajdonába. Jelenleg a gyűjtemény hivatalos átadással vagy gyűjtéssel, évente 2-3 darabbal gyarapodik. A már fellelhetetlen járművekről terepmodelleket és maketteket készíttetünk. A kézikocsik kivételével járműveink budapesti és vidéki – balatonszemesi, nagyvázsonyi, ópusztaszeri – kiállítóhelyeinken állnak a közönség szolgálatában.

Egyenruhák

Egyenruhák, zászlók, karszalagok és egyéb textíliák gyűjteménye

 

Az egyenruhák, zászlók, karszalagok, egyéb textíliák gyűjteményébe tartoznak a postaszolgálatban alkalmazott személyek korszakonként változó egyenruhái, viseleti darabjai, a sapkától a lábbeliig. A tárgyak többsége komplett postai egyenruha vagy annak valamely darabja, illetve kiegészítője, mint például a karszalag. Textilgyűjteményünk legrégebbi, legféltettebb darabja a 19. század első harmadából származó császári postalegény egyenruha. Eredeti műtárgyaink zöme a második világháború utáni időszakból való. A gyűjtés nem csupán az eredeti darabokra, hanem ezek rekonstrukcióira is kiterjed. A közelmúlt egyenruhái a postaszervektől kerültek a múzeumba. Itt őrizzük a postaszolgálat során használt, koronként változó különféle levélzsákokat is. Szépségükkel kitűnnek a postai társadalmi szervezetek, egyesületek hímzett selyemzászlói.

Bélyegző

Bélyegző-, pecsétnyomó- és éremgyűjtemény

 

A gyűjtemény törzsanyagát a postaszolgálat során használt bélyegzők, pecsétnyomók alkotják. Legkorábbiak, az egyedi, házilagos készítésű, úgynevezett előfutár-bélyegzők, amelyeket 1750 és 1850 között használtak. Ezek helybélyegzők, melyekkel a feladás helyét tüntették fel a küldeményeken. A gyűjtemény ritkaságainak számítanak a betétszámos keletbélyegzők, melyekben a dátumot kis cserélhető hasábokra vésték. A gyűjtemény túlnyomó része a 19. század 90-es éveitől használt kerékrendszerű hely-keletbélyegző, amelyekből az ezredfordulón, a dátumváltás után több száz darab került a Postamúzeumba.


A gyűjtemény másik jelentős csoportját a vésett, réz pecsétnyomók alkotják. A gumibélyegzők rendeltetésük szerint iratbélyegzők, melyeket postahivatal, postaszerv, szakmai vagy társadalmi szervezet, egyesület egyaránt használt.


A gyűjtőkör kiterjed a postaszolgálat valamennyi ágával, fejlődésével, műszaki berendezéseivel, eseményeivel kapcsolatban kiadott emlékérmekre és plakettekre is. E gyűjtemény őrzi a postaszolgálattal kapcsolatos távbeszélőérmék (tantuszok), különféle egyesületi és szolgálati jelvények, kitűzők, s a postai, távközlési és műsorszórási dolgozóknak adományozott kitüntetéseket is.

Személyes, társadlmi és szak

Személyes, társadalmi és szakoktatási emlékek gyűjteménye

 

A személyes, társadalmi és szakoktatási emlékek gyűjteményébe tartoznak a posta tevékenységével kapcsolatos társadalmi események, rendezvények és szervezett megmozdulások tárgyi emlékei. Itt találhatók meg a postai szolgálatban, szakoktatásban és a postai dolgozók társadalmi életében kiemelkedő szerepet betöltő, példamutató személyek, továbbá a postai dolgozók szociális, kulturális és sportszervezeteinek, egyesületeinek tárgyi emlékei is. Ez a gyűjtemény őrzi a postai oktatási intézmények, a szakoktatás és továbbképzés, eszközeit és felszereléseit. Végül, de nem utolsó sorban, a postai, távközlési és műsorszórási reklám- és marketingtevékenység tárgyi emlékei is ezt a gyűjteményi csoportot gazdagítják.

Távíró

Távíró-történeti gyűjtemény

 

Gyűjtőköre kiterjed az optikai, vezetékes és vezeték nélküli távírók teljes körére, ezek műszaki berendezéseire, alkatrészeire, felszereléseire, kellékeire és a velük kapcsolatos tárgyi jellegű segédberendezésekre, tápegységekre, energiaforrásokra, jel- és energiahordozókra. A posta távíróhálózatán kívül a gyűjtés kiterjed az egyéb állami vállalati és magánjellegű távíróhálózatok, távíró-berendezések műszaki és szervezeti fejlődésének emlékeire, amilyenek különösen a hazai vasútvállalatok távíróhálózatai, a telexhálózatok és határterületként a közúti és vízi közlekedésben alkalmazott optikai távközlő- és jelzőrendszerek eszköztára.

Távbeszélő

Távbeszélő-történeti gyűjtemény

 

Gyűjtőköre kiterjed a vezetékes és vezeték nélküli távbeszélő-berendezések kialakulásának és fejlődésének emlékeire, tekintet nélkül azok készítési és alkalmazási helyére. A gyűjtés főleg a hazai távbeszélő-hálózat létrejöttére, kiépítésére, berendezéseire, eszközeire, alkatrészeire és anyagaira irányul, különös tekintettel a távbeszélőközpontok fejlődésének emlékeire, valamint a posta távbeszélő-hálózatának szolgáltatásaival kapcsolatos segédberendezésekre és felszerelésekre.

Rádótörtneti gyűjtemény

Rádiótörténeti gyűjtemény

 

Gyűjtőkörébe tartoznak a rádió feltalálásával kapcsolatos emlékek, a rádiózás kialakulásának, fejlődésének történetével kapcsolatos emlékek, eszközök, felszerelések, kísérleti berendezések. Ezek részei, rádió adó-vevő berendezések, technikatörténeti emlékjellegű részei, egységei, tartozékai. A magyar rádióhálózat létrejöttének, fejlődésének, és berendezéseinek emlékei. A hazai rádióipar kifejlődésének emlékei, jellegzetes gyártmánytípusai. A gyűjtés kiterjed a hazánkban használatos valamennyi rádió adó-vevő tevékenységére, frekvenciára való tekintet nélkül, tehát hosszú-, a közép-, rövid- és ultrarövid-hullámú, valamint az ún. CB-rádiózás történeti emlékeire is.

Televíziótörténeti

Televízió-történeti gyűjtemény

 

Gyűjtőköre kiterjed a televízió megalkotásának és fejlődésének műszaki emlékeire, különösen a hazai televízió-hálózat létrehozására, fejlődésére vonatkozó tárgyi emlékekre, beleértve a hazai televízió adó-vevő berendezések felszerelését, műszaki berendezését. A berendezések alkatrészeit, eszközeit, műszereit és anyagait is. A gyűjtőmunkának ki kell terjednie a jelenleg működő és keletkező berendezések egyes, a kor fejlődési szintjére jellemző – és pusztulásnak kitett – műszaki elemeknek a jövő számára történő megőrzésére az üzemen kívül helyezésük utáni időpontokban. A gyűjtés kiterjed a műsorszórás, illetve előállítás technikai eszközeiben mutatkozó műszaki fejlődésre, valamint a hazai televízió-ipar fejlődésének fontosabb műszaktörténeti emlékeire és gyártmánytípusaira is.

Egyéb hírközlés

Egyéb hírközlési műszaki emlékek gyűjteménye

 

Gyűjtőköre a hírközlés általános tevékenységével és üzemeltetésével kapcsolatos műszaki szervezetek, üzemegységek és létesítmények műszaktörténeti emlékeire terjed ki. Továbbá a szórakoztató iparban használatos eszközökre, berendezésekre. Ide tartoznak a műszaki fejlesztési és kísérleti tevékenység műszaki emlékei, valamint a hírközlés ellenőrző és szabályozó jellegű hatósági tevékenységének műszaki emlékei. A gyűjtőmunka határterületeit a postai, a távközlési és a műsorszóró tevékenység ipari hátterének műszaki emlékei képezik.

bottom of page