IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁS, BUDAPEST
•archívum: 2022.06.25.-09.25.•
A HANGOK TUDÓSA
Békésy György Nobel-díjas postamérnök munkásságáról és életútjáról
Békésy Miklós: Békésy György mellszobra
A Nobel-díj előlapja <Wikipedia>
Dr. Békésy György (1899-1972) kémikus, fizikus, aki az emberi hallószerv működésére vonatkozó kutatásokért kapott Nobel-díjat 1961-ben, munkáját az ország egyik legjobban felszerelt laboratóriumában, a Posta Kísérleti Állomáson kezdte meg, mint postamérnök. A világ második postai kutató helyét 1891-ben miniszteri rendelet alapján alapították. Békésy 1947-ig dolgozott a Posta Kísérleti Állomáson, ahol a távközléssel kapcsolatos kutatásokat végzett, a fül mechanizmusát tanulmányozta. Az ő nevéhez fűződik a világon mindenhol használt hallásvizsgáló audiométer kifejlesztése, a nemzetközi piacon is forgalmazott CB 35-ös telefonkészülék hallgatójában a membrán tökéletesítése, a Magyar Rádió világszínvonalú stúdióinak akusztikai tervezése, a magyar akusztikai iskola megteremtése.
A kiállítás látogatói bebújhatnak a mobil stúdióba, kipróbálhatják a digitális hangrögzítőt, meghallgathatják, hogy szólt a gramofon, a lemezjátszó, a szalagos és kazettás magnó, illetve a CD lemezjátszó. Hívhatják egymást és beszélhetnek CB 35-ös távbeszélő készüléken.
Az időszaki kiállítás a budapesti Postamúzeum állandó kiállításának része. Így nyitvatartása azonos, és külön belépőjegy sem szükséges hozzá. A tárlat szeptember 25-ig látogatható.
Médiamegjelenések:
-
2022. július: Diósd város ingyenes közéleti havilapja írt a kiállításról a Diósdhéjban júliusi számában.
-
2022. június 24.: A mi postánk havilapban írtunk cikket Tárlat a Nobel-díjas Békésy Györgyről címmel.
-
2022. június 13.: a National Geographic Kúltúra rovatában Landy-Gyebnár Mónika A hangok világának tudósa címmel közöl cikket a Békésy-emlékév kapcsán a Nobel-díjas tudós munkásságáról és a kiállításunkról.